Co to jest tunel aerodynamiczny? Zobacz, jak się w nim lata i ile to kosztuje!

Tunele aerodynamiczne są nie tylko używane podczas treningów spadochroniarskich, ale również mogą być kapitalnym pomysłem na aktywne spędzenie czasu w niecodziennym stylu. Czym dokładnie jest aerotunel? Kto może z niego skorzystać? Ile trzeba będzie zapłacić za lot? Wyjaśniamy!

Jak działają tunele aerodynamiczne?

Zwykle tunel aerodynamiczny jest kojarzony z budowlą pozwalającą na przeprowadzenie badania aerodynamiki z użyciem strug powietrza. Podobnie skonstruowany jest pionowy tunel aerodynamiczny używany do lotów.

W tunelu pionowym znajdują się duże wentylatory, za pomocą których rozpędza się powietrze do znacznych prędkości. Wynoszą one nawet ponad 300 kilometrów na godzinę, a tak mocno wiejące strugi powietrza mogą unieść w górę człowieka.

Wobec tego osoba, która znajduje się we wnętrzu tunelu aerodynamicznego, może latać w nim bez ograniczeń. Powietrze unosi ją w górę, a dzięki wykonywaniu różnych ruchów można się w nim przemieszczać, a nawet wykonywać efektowne ewolucje!

Jednocześnie taka rozrywka jest bardzo bezpieczna, ponieważ tunele są cały czas nadzorowane, a w środku znajdują się siatki ochronne.

Gdzie dostępne są tunele aerodynamiczne?

Obecnie tunele aerodynamiczne dostępne są również w Polsce. Jednym z często odwiedzanych jest tunel aerodynamiczny w Katowicach, który zlokalizowany jest w centrum miasta, naprzeciwko popularnego centrum handlowego Silesia City Center.

Z ofertami tuneli można łatwo zapoznać się w internecie, gdzie dostępne są dokładne informacje na temat ich lokalizacji, rodzajów dostępnych lotów i cenników. Przez internet można również łatwo zarezerwować swój lot albo kupić go na prezent w formie vouchera.

Kto może latać w tunelu aerodynamicznym?

Atutem lotów w tunelach aerodynamicznych jest ich szeroka dostępność, ponieważ nie wymagają one od uczestników praktycznie żadnych specjalnych przygotowań. Również nie mają one wielu przeciwwskazań i mogą latać w nich zarówno osoby młodsze, jak i starsze.

Loty w tunelu nie będą zatem wymagały wcześniejszego uczestniczenia w szkoleniach czy treningach. Wystarczy tylko przybyć na miejsce ze wskazanym wyprzedzeniem. Wtedy odbiera się od razu wyposażenie potrzebne do lotu, czyli kask oraz kombinezon. Również bierze się udział w instruktażu, podczas którego prezentowane są główne zasady lotu.

Nie ma wielu przeciwwskazań do lotu w tunelu aerodynamicznym. Dotyczą one głównie osób, które ze względu na swój stan zdrowia nie powinny uprawiać sportów, na przykład niedawno miały kontuzję, mają ostre choroby układu oddechowego lub krążeniowego, epilepsję. Latać nie powinny także kobiety w ciąży.

Jak długo trwa lot w tunelu aerodynamicznym?

Standardowy lot w aerotunelu, również takim jak tunel aerodynamiczny w Katowicach, to 3 minuty. Ten czas dzielony jest na dwie części, które mają po 1,5 minuty każda. Wtedy osoba wchodzi do tunelu aerodynamicznego dwa razu razem z instruktorem, pod opieką którego może wtedy wykonywać różne ewolucje w powietrzu.

Można również przedłużyć czas lotu w tunelu aerodynamicznym. W tym celu konieczne jest wykupienie dłuższej opcji lub też podanie instruktorowi specjalnego znaku, aby pozostać w tunelu na dłużej za dopłatą.

Jakie są ceny lotów w tunelu aerodynamicznym?

Koszty związane z lotem nie są bardzo wysokie – są one również niższe w porównaniu do skoków spadochronowych.

Aktualnie tunel aerodynamiczny w Katowicach oraz inne tunele w Polsce pobierają opłaty na poziomie około 250-280 złotych za 3-minutowy lot. Można także kupować dłuższe loty, na przykład trwające 6 minut w cenie 540 złotych.

 

Dodaj komentarz