Jaka odzież dla pracowników?

Potrzebujesz zakupić odzież pracowniczą, ale nie wiesz, na co się zdecydować? Zobacz najważniejsze informacje o ubraniach dla pracowników oraz ich doborze!

Kiedy trzeba zapewnić ubrania pracownikom?

Przepisy prawa pracy oraz BHP obowiązujące w Polsce wskazują, że zadaniem pracodawcy jest w określonych przypadkach zapewnienie pracownikom odpowiedniej odzieży.

Zależnie od tego, jakie czynniki występują na stanowisku pracy, odzież ta konieczna będzie wtedy, gdy pracownik może zabrudzić lub zniszczyć własne ubrania lub też wtedy, gdy wystawiony jest on na oddziaływanie czynników szkodliwych lub niebezpiecznych.

Wówczas pracodawca musi z własnych środków zakupić odpowiednie ubrania przeznaczone dla pracowników.

Ubrania pracownicze – robocze czy ochronne?

Odzież pracowniczą podzielić można na dwie główne kategorie, czyli na ubrania robocze oraz na ubrania ochronne. Czym dokładnie różnią się one pomiędzy sobą?

Ubraniami roboczymi nazywa się ubrania, które mają podstawowe zadanie polegające na ochronie odzieży pracownika przed zniszczeniem i zabrudzeniem. Mogą być one stosowane na nią albo zamiast niej, zależnie od stanowiska – wyjaśnia pracownik firmy prowadzącej sprzedaż odzieży pracowniczej mark-helper.com.

Ubraniami ochronnymi z kolei nazywa się takie, których zadaniem jest ochrona pracowników przed zróżnicowanymi czynnikami niebezpiecznymi i szkodliwymi, w tym fizycznymi, chemicznymi oraz biologicznymi na stanowisku pracy. Takie ubrania muszą spełniać już określone normy, aby były one odpowiednio bezpieczne na danym stanowisku pracy.

Jak dobrać ubrania dla pracowników?

Gdy pracodawca chce wybrać ubrania dla pracowników, powinien on przede wszystkim określić, jaki ich rodzaj jest konieczny, a następnie powinien dobrać je pod kątem obowiązków prowadzonych przez pracowników, by ich prowadzenie było wygodniejsze i bezpieczniejsze.

W przypadku odzieży roboczej i ochronnej trzeba więc uwzględnić, na jakie czynniki narażeni są pracownicy. Tutaj pomocne może być wykorzystanie dokumentacji BHP dla danych stanowisk pracy, gdzie można znaleźć dokładne analizy ryzyka.

Trzeba będzie uwzględnić również warunki pogodowe oraz temperaturowe na stanowisku pracy. Gdy zatem pracownicy pracują na zewnątrz w zimie, konieczne będą zimowe ubrania, natomiast latem te lżejsze – wskazuje pracownik firmy mark-helper.com.

Ważna jest też wysoka jakość, dlatego nie warto oszczędzać na ubraniach roboczych i ochronnych, ponieważ dzięki temu można zapewnić pracownikom większą wygodę oraz bezpieczeństwo pracy.

Oczywiście, trzeba będzie też uwzględnić zdanie pracowników, dlatego też warto zapytać, jakie mają oni oczekiwania oraz potrzeby związane z odzieżą. Często wskazują oni, że warto kupić ubrania z dodatkowymi zabezpieczeniami, kieszeniami, by były łatwiejsze w używaniu.

Gdzie kupować ubrania dla pracowników?

Taka odzież dostępna jest obecnie w wielu sklepach. Można kupować ją w sklepach BHP, ale również bezpośrednio w sklepach producentów, na przykład mark-helper.com. Dodatkowym plusem jest możliwość kupowania ubrań przez internet, co znacznie ułatwia ich zamówienie.

 

Dodaj komentarz