Prezenty pod choinkę- garść porad jak zaplanować zakupy

prezenty

Nie lada wyzwaniem jest kupienie prezentów dla całej rodziny. Każdy ma swoje upodobania, każdy ma swoje pasje. Jak wybrać odpowiedni prezent, taki który się spodoba?  Jest na to kilka sposobów.

Koszt prezentów
Co wybrać? Napiszcie listy do Mikołaja!
Kiedy kupować prezenty?
Gdzie robić zakupy?

Koszt prezentów

Warto ustalić sobie budżet jaki możemy przeznaczyć na prezenty. Znając konkretną kwotę jaką możemy przeznaczyć na osobę łatwiej będzie wybrać coś odpowiedniego. Trzeba trzymać się ustalonego budżetu, aby na koniec nie być zaskoczonym ilością wydanych pieniędzy. 

W sklepach internetowych jest spore ułatwienie gdyż często można wybrać filtr “przedział kwotowy” i wówczas pokażą się wyniki wyszukiwania w danym przedziale kwotowym. 

W sklepach stacjonarnych takich udogodnień nie ma, ale czasami można znaleźć półki oznaczone jako “Wszystko do 10, 20, czy 50 zł. “ 

Co wybrać? Napiszcie listy do Mikołaja! 

Tutaj jest już większy problem. O ile dla bliskiej rodziny łatwiej coś znaleźć gdyż wiemy czym się interesują, co już mają, to dla dalszej rodziny bądź znajomych jest już większy problem.

Można spróbować pewnego triku. Każda osoba z rodziny pisze na kartce co chciałaby dostać oraz czego nie chciałaby. Takie karteczki każdy przyczepia do tablicy bądź wkłada do pudełka i wówczas można podpatrzeć jakie kto ma upodobania. 

Jeśli nie ma takiej możliwości wówczas można kupić prezent tzw bezpieczny. Czyli kosz słodyczy, miody, herbaty, czasem kosmetyki typu krem do rąk, balsam. To przedmioty które sprawdzają się jako prezenty pod choinkę. 

W przypadku małych dzieci (dla zabawy i dorośli) mogą napisać list do świętego Mikołaja i w nim wyrazić swoje marzenia. To również świetny pomysł aby nie sprawić dzieciom zawodu. 

Kiedy kupować prezenty?

Przezorni kupują prezenty dużo wcześniej. Zaczynają często już latem. Najczęściej jednak listopad i grudzień to czas zakupów świątecznych. Jeśli robimy zakupy w sklepach stacjonarnych wówczas na zakupy można wybrać się dowolnego dnia. W ciągu tygodnia z pewnością będzie jednak  mniej ludzi niż w weekend. W grudniu z pewnością codziennie będą już tłumy w sklepach. 

Zamawiając prezent przez internet należy uwzględnić czas dostawy. Każdy sklep ma podany termin w jakim realizuje zamówienia. Najczęściej jest to kilka dni. Zdarzają się jednak sklepy, które wysyłają towar bezpośrednio od producenta i dostawa trwa nawet miesiąc! Jeśli przy danym produkcie nie ma terminu dostawy wówczas należy sprawdzić w regulaminie sklepu bądź poszukać zakładki “Dostawa”. Nawet jeśli sklep realizuje zamówienia w ciągu kilku dni to firmy kurierskie przed świętami są przeciążone i często nie wyrabiają się z dostarczaniem paczek. Dlatego lepiej zrobić zakupy wcześniej aby uniknąć takiej sytuacji.  

Gdzie robić zakupy?

Ludzie dzielą się na tych którzy wolą zakupy robić w sklepach internetowych, na spokojnie w domu, bez kolejek, przepychania, oraz na takich którzy nie wyobrażają sobie zakupów świątecznych online. Lubią atmosferę świąteczną w sklepach, dekoracje, muzykę płynącą z głośników.  W zależności od tego do której grupy ludzi się należy zakupy robi się w inny sposób.  Czasami dobrym pomysłem jest obejrzenie prezentów na żywo w sklepie i wyszukanie ich w sklepach internetowych. Bywa, że różnice w cenach są duże i opłaca się zamówić daną rzecz z dostawą do domu, bądź do wybranego sklepu.  Jeśli jednak zostawiliśmy zakupy na ostatnią chwilę, to lepiej zrobić zakupy w sklepie tradycyjnym, gdyż istnieje obawa, że zamówiony prezent nie dojdzie przed świętami. 

Trzeba zawsze uwzględnić czas dostawy, a ten przed świętami bywa różny. 

Starannie zaplanowane zakupy świątecznych prezentów to sposób na uniknięcie stresów, nerwów i przedświątecznej gonitwy w sklepach. 

 

Dodaj komentarz